جعبه سیاه یادگیری زبان انگلیسی - آموزش مکالمه انگلیسی در 4 ماه - آیلتس
کانال تلگرام

با عضویت در کانال تلگرام سایت، جدید ترین مطالب سایت را در تلگرام خود مشاهده کنید

    دوره مکالمه انگلیسی در 4 ماه
    بصورت آنلاین و آفلاین
    دوره فوق العاده آزمون بین المللی آیلتس
    IELTS

جعبه سیاه یادگیری زبان انگلیسی

10 ژوئن 2018
1,005 views
بدون نظر

تقریبا همه معلمان و زبان آموزان با این سوال اساسی روبرو شده اند که چطور یادگیری انگلیسی را می توان تسهیل کرد. به عبارت دیگر، چطور باید زبان را راحت تر یاد گرفت.

آیا حل تمریناتی همانند پر کردن جای خالی و همانند آن راهکار مناسبی برای یادگیری زبان است؟ آیا شرکت در کلاسهایی که در آن معلم زبان برای هر کلمه ده تا مترادف به ما می دهد راهکار بهتری است؟ آیا باید در شبکه های اجتماعی عضو بشوم و با دیگران چت کنم؟

پرداختن به این سوالات اساسی مهم است. اما مهمتر این است که بدانیم یادگیری زبان چیست تا بتوانیم این فرایند را سهل و ساده و کوتاه کنیم. در این نوشته کوتاه می خواهیم ماهیت و چیستی یادگیری انگلیسی را از نگاه سیستمی مورد بررسی قرار دهیم.

سیستم چیست؟

به طور کلی، سیستم یعنی مجموعه ای که تحت قوانین خاص باهم در ارتباط هستند تا به هدف خاصی برسند. چنین مجموعه ای برای رسیدن به هدف یا خروجی نیاز به یک ورودی یا به اصطلاح INPUT دارد. این ورودی توسط مجموعه و اجزای آن پردازش می شود.  در نهایت، هدف یا همان خروجی حاصل می شود.

به طور مثال، خودرو را در نظر بگیرید. ورودی آن سوخت (بنزین، گازوییل، برق، انرژی خورشیدی، …) می باشد و خروجی آن حرکت است.

فرض کنید شما بهترین خودروی دنیا را هم در اختیار دارید. اگر به هر دلیلی این خودرو قادر به حرکت نباشد شما با یک سیستم معیوب مواجه هستید. مثال دیگر، یک کارخانه تولید محصولات لبنی است که در آن مواد اولیه مانند شیر و … وارد می شود.  بر روی شیر خام فعل و انفعالاتی از قبیل هموژنیزه کردن، پاستوریزه کردن، و استریلیزه کردن انجام می گیرد. و در نهایت محصولات مختلف لبنی تولید و راهی بازار شود.

 

نتیجه: سه رکن اساسی یک سیستم = ورودی، پردازش، خروجی

امیدوارم با این مثال ساده مفهوم ابتدایی سیستم را متوجه شده باشیم.

سیستم یادگیری انگلیسی

یادگیری هم یک سیستم است با تمامی ارکان اصلی یک سیستم (ورودی، پردازش، و خروجی). در یادگیری انگلیسی یک سری ورودی داریم که شامل گرامر، واژگان، متن نوشتاری و صوت می باشد. چنین ورودی ای باید به روش درست و کامل (و نه ناقص) پردازش شود.

مشکل اصلی در یادگیری انگلیسی

مشکل اصلی این است که ما پیش از هر چیز ورودی درستی دریافت نمی کنیم! دیگر اینکه اگر ورودی درستی دریافت کنیم به علت پردازش ناقص تا به خروجی – یا همان یادگیری انگلیسی– برسیم.

پردازشهای ناقص. در یادگیری انگلیسی یک سری پردازشهای سنتی رواج پیدا کرده است. نمونه چنین پردازش هایی کم نیست. حفظ کردن لغات، پرکردن جای خالی جملات، وصل کردن لغات به معانی و بسیاری از تمرینات مشابه دیگر. همه این تمرینات اگر به تنهایی انجام گیرد از جمله پردازشهای ناقص محسوب می شود. چرا؟ چون به نتیجه دلخواه – یعنی همان یادگیری – منجر نمی شود. بلکه فقط فکر می کنیم که با انجام این نوع تمرینات (یا همان پردازش ورودی) ما زبان را یاد می گیریم.

تقریبا همه ما این تجربه را داشته ایم که از دوره راهنمایی تا دانشگاه فقط همین تمرینات سنتی را انجام داده ایم. اما در کمال تعجب از خودمان انتظار داشتیم که بتوانیم صحبت کنیم. به طور خلاصه، استفاده از این تمرینات سنتی همان خطای مرگبار در یادگیری زبان انگلیسی است.

نتیجه:

باید به فرایند یادگیری زبان از نگاه کاملا سیستماتیک نگاه کنیم. در غیر این صورت با مشکلی به نام یادگیری غیر سیستماتیک مواجه می شویم.

برچسب ها

۷ روز هفته، ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم، سوالی دارید؟ بپرسید

آدرس ایمیل

hajebi2020@gmail.com

تلفن تماس

09179000800